פיתוח מקצועי וליווי צוותים


פיתוח מקצועי וליווי צוותים

פיתוח צוות בראיה ארגונית

איך יראה עולם הארגונים העתיד? ואיך יראו צוותי העבודה בהם? שאלה טובה, לא? אני רק יכולה להצטרף לתובנה שממש עכשיו, נבראת לה מציאות חדשה. רואים את השינוי מתחיל בא.נשים. אם פעם מפגש עם חבר ותיק היה מעלה את השאלה "איפה את.ה עובד.ת  ? " היום בטח השאלה שתעלה היא  "על מה (על איזה פרויקט) את.ה עובד.ת?". רואים את השינוי מתחיל בתפקידים. ישנה התרחקות ממודל העסקה מסורתי של עובד במשרה מלאה, בצוות קבוע ובאותו מקום. יותר ויותר ישנו מעבר לדפוס של  עובדים בהגדרות אחרות: כמו צוות משימה, פרוייקטור, קבלנים עצמאיים, פרילנס וכדומה והם לרוב יעבדו בחלקיות משרה עבור הארגון, ובסבירות גבוהה אצל יותר מארגון אחד. ולא רק זה, אנחנו הולכים לכיוונים של התמחות ועבודה עם שותפים, למשהו פחות מסודר היררכית ויותר מאורגן תפיסתית.
יודעים שהשינוי קורה בניהול ידע. אפשר היום לעבוד מכל מקום, ועם כל אחד. אפשר להעביר מידע בשניות לקצה אחר של היקום, הכל נגיש והכל זמין. הארגונים, מתחילים להסתגל למציאות חדשה, אירוע הקורונה נתן טעימה קטנה מהעתיד...משהו קרה.
וזה אתגר, איך מתכוננים ? ואיך יראה הצוות שלך בתוך זה? למה את.ה מצפה?
לגמרי אתגר, ולכן מסכימים לדבר על הכל, לפרק את הכל למרכיבים, לערער כל הנחה, לטלטל כל תפיסה ולהסכים להתנסות ולטעות, באים ממקום שמנסה להבין ומשאירים את הסקפטיות והשיפוטיות מחוץ לחדר. רותמים את כולם וחושבים בקול. מנתחים את עבודת הצוות לפי מעגל הזהב, של סימון סינקבתהליך שלוש שאלות מרכזיות:

שלושת השאלות שסימון סינק מציע, והן עושות את ההבדל באופן בו ארגונים וצוותים עובדים:
למה עושים את מה שעושים? מה עושים? ואיך עושים זאת?
on

כשמתחילים תהליך עם צוות, לרוב מיקוד השיחה הראשוני שהחברי הצוות יביאו, יעסוק במה הם עושים ואיך הם עושים זאת? תוכן מהסוג הזה עוזר להבין, מה המשימה שהצוות מתמודד עימה, איך הם עושים זאת, חלוקת העבודה ביניהם ומה כל אחד מביא כדי ליצור תוצאות רצויות לצוות ולארגון. השאלה שכמעט ואינה מדוברת היא שאלת ה"למה הגבוה?" כלומר, למה אתם עושים מה שאתם עושים. יש לשאלה הזו קשת של תשובות שכל אחת מהן יכולה להצביע על גורמי ההנעה (או חוסר ההנעה) שלו ועל הצמיחה (או התקיעות) שלו.

 ומה אני עושה? 

בעקרון, משתמש בטכניקה נהדרת של שאילת שאלות וברור, עובדת עם מטאפורות, בונה יחד עם הצוות תרחישים, אוספת נקודות מבט, ובוחנת רעיונות כלליים וספציפיים כדי לבדוק התכנות ביצועית. אני מעדיפה לעבוד באופן של בניית תהליך ארגוני משתף, כדי לרתום את המשתתפים כבר בנקודת ההתחלה וגם כדי ליצור פתרון שצומח באופן תהליכי, במקום הנחתת תפיסה "מלמעלה". המגוון הוא עצום, ומה שאני אוהבת בתהליך הוא שהתהליך מותאם למידותיו של הצוות, לחברים בצוות ובהלימה לצרכי ויכולות הארגון.

דוגמאות נושאים שונים שאפשר לעסוק בהם כגון:

  • תהליכי אבחון צוות
  • בניית צוותים למידה של "חיים בצוות" כולל הגדרת משימות, התנהלות ודינמיקה פנימית.
  • בניית סנרגיה באמצעות חיזוק מיומנויות אישיות
  • אימון מנהלים (כל שדרת הניהול, זוטר ובכיר)
  • יועצת לרוץ איתה, בנית תהליך תומך לצוותים
  • העצמת צוות חיבור וגיבוש.
  • ועוד

נעים מאוד

קוראים לי שלי נינבורג ואני יועצת ארגונית ומאמנת. מובילה מצוינות ארגונית וממקסמת תפוקות של מנהלים ועובדים דרך עבודה עם חוזקות ומציאת הערך האישי והארגוני. פועלת להעצמת החיבור ללב העשייה הארגונית על ידי חיבור נכון, ובכך סוללת דרך לשיפור מתמיד בתהליכי עבודה חוצי ארגון וצוותים. בעלת ניסיון של מעל עשור בתפקידים בכירים, ובעבודה עם דרגי ניהול וצוותים. מוזמנים ליצור איתי קשר 052-5969630 או במייל shelly@dia-log.co.il