להתחיל תפקיד ב"רגל ימין"


איך להתחיל תפקיד ב"רגל ימין"?


יש אמונה כזו, שחלקנו נולדים להיות מנהלים. מין אגדה אורבנית ששייכת ל"עולם הישן" בניהול. שרק מי שדומיננטי ובולט יהיה מפקד ומנהל מצויין. אנו חיים בעולם משתנה המציב אתגרים בפני ארגונים ומנהלים. "כללי המשחק" משתנים, והמוקד הניהולי עובר יותר ויותר לתהליכים של ניהול מותאם אישית. נראה כי מורכבות הניהול עולה והסביבה הארגונית מחייבת מודעות, למידה וחקר עצמי.
עובדים.ות מקצועיים.ות, המקודמים.ות לתפקידי ניהול, מגיעים לא פעם לנהל את אותה קבוצת עמיתים ממנה יצאו. הם נדרשים בנוסף לידע המקצועי לפתח מיומנויות ניהול שיאפשרו להם מצד אחד להתמקם טוב יותר בשדרת הניהול הארגונית ומצד שני לבסס מנהיגות קבוצתית. 

איך יודעים אם יש לך את זה?

צריך לזכור שמינוי חדש של חבר.ת צוות  יכול ליצור קשת של תגובות. חלקן מודעות יותר וחלקן פחות. יתרה מזאת, לא פעם מינוי חדש יוצר איום כפול גם על קבוצת העמיתים וגם על הזוכה בתפקיד. לעיתים הצוות מפקפק בבחירה, במצב כזה יש חשיבות רבה להבנת הדינמיקה שמתבססת בצוות, לקריאת "המפה נכון". לרגישות הפרסונלית וליכולת לתקשר וליצור שיח. במקביל המיקוד של מנהל.ת הוא בפיתוח תפיסת הניהול, חקר עצמי של עקרונות מובילים בתהליך יצירת בהירות ברמה העצמי והבנה שלכל התהליך הזה נדרשת סבלנות. הזמן הוא מרכיב חשוב לתהליך ההתמקמות בנוסף לתהליכים המקצועיים.

האמת, שהזמן לא עוצר, ובד"כ במינוי כזה, יש ציפייה שההכרות תגרום לדברים לקרות מהר יותר. ברוב הפעמים זה כמעט עובד. האצה בכניסה לתפקיד מושגת באמצעות הבנת מושגים בניהול צוות, גישות ומתודות בניהול המותאמים לסביבה הארגונית ובוניית "ארגז כלים" ניהולי. כדי לדעת אם יש לך את זה, כדאי להגיע לתהליך עם מנטור מהארגון או יועץ חיצוני וממש לבחון את ההתנהלות בשטח תוך ניתוח התנהגות ואיתור המקומות בהם נקטת בצעדי "מנהיגות מנוהלת". האיתור של מיומנויות, כישורים וידע ארגוני ניהולי מקצועי, עושים את העבודה ויוצרים תוצאות.

ואני, מה?

הבחירה היא שלך. כל מנהל.ת שמבינים שמוטת ההשפעה שלו.ה בארגון תלויה ביכולת הלמידה האישית, יכול.ה לבחור את דרכו.ה בארגון. יש שמבינים שניהול זה מקצוע, ומיומנויות כישורי ניהול הם דבר נרכש ומתפתח. אלה, משקיעים בהתפתחות האישית שלהם בתהליכי חקר ולמידת התחום. ויש שמאמינים בהתנסות ולמידה מתוך עצמם, הם אלה שילכו בדרכם וילמדו מתוך חוויה אישית. יש שיבינו שעבודה עם יועצת מקצרת את זמן הלימוד ואת "שכר" הלימוד בכניסה לתפקיד ניהולי חדש (בין אם זה תפקיד ראשון ובין אם זה בצוות חדש),ויש שמאמינים שייש להם את זה, ואיך צורך בעזרה במחוץ.  בכל מקרה, האחריות להצלחה שלכם - היא רק שלכם!

איזה נושאים התהליך מזמן?

מגוונים, והם תלויים בשגרה הארגונית, בך ובנקודות מקצועיות אותן נרצה לקחת קדימה. בדרך כלל יעלו נושאים כגון: גריט, הפער בין תפיסת תפקיד והגדרת תפקיד, עקרונות החשיבה הניהולית, מודעות עצמית, אינטיליגנציה רגשית בניהול, עבודת צוות, ניהול ותעדוף משימות, ניהול עצמי, הנעת תהליכים, משוב, תהליכי הערכה, תהליכי חניכה בצוות, קבלת החלטות, יצירתיות ועוד.

נעים מאוד

קוראים לי שלי נינבורג ואני יועצת ארגונית ומאמנת. מובילה מצוינות ארגונית וממקסמת תפוקות של מנהלים ועובדים דרך עבודה עם חוזקות ומציאת הערך האישי והארגוני. פועלת להעצמת החיבור ללב העשייה הארגונית על ידי חיבור נכון, ובכך סוללת דרך לשיפור מתמיד בתהליכי עבודה חוצי ארגון וצוותים. בעלת ניסיון של מעל עשור בתפקידים בכירים, ובעבודה עם דרגי ניהול וצוותים. מוזמנים ליצור איתי קשר 052-5969630 או במייל shelly@dia-log.co.il